JEDEN DEN PŘÍPRAVY NA MMA ZÁPAS!

V dnešní době už MMA není tak neznámé, jako tomu bylo dříve. Za jeho globální propagaci bych zde zmínil hlavně dnes už světoznámého Conora McGregora. Samozřejmě ne jenom jeho zásluhou je MMA tam, kde dnes je, protože je nespočet skvělých světových zápasníků, ovšem jeho znají úplně všichni i ti, kteří o MMA nemají ani páru. U nás se těší také stále větší a větší popularitě a to hlavně díky organizaci OKTAGON MMA, se kterou i já mám podepsaný kontrakt na zápasy. I u nás je mnoho skvělých kluků (záměrně nejmenuji konkrétní jména, jelikož bych nerad na někoho zapomněl a hlavně v OKTAGON MMA makají opravdu všichni), kteří makají každý den ráno i večer. A když říkám makají, tak to myslím doslova. Ne žádné tréninky ala men´s physique a podobně. Tréninky jsou sestavené dle určitého tréninkového plánu, ovšem náplň a obsah je složen z prvků Boxu, brazilského jiujitsu, zápasení, Thai boxu, Juda atd… Díky tomu je MMA tak nádherný sport, jelikož si do něj může každý přenést prvky toho daného sportu ze kterého vzešel a nebo jej prostě preferuje. Samozřejmě dnes je MMA bráno jako samostatná disciplína, dříve, když chtěl člověk zápasit, tak chodil zvlášť na Thaibox, zvlášť na BJJ a tak nějak to splácával dokupy. Dnes pokud by člověk chtěl začít trénovat, bude tohle trénovat jako komplex. Ale co se profíků týče, ti chodí například na sparingy k čistokrevným boxerům, nebo zápasníkům, aby je tyto sparingy posunuly zase o něco dále. Tolik asi úvodem a pojdme si tak nějak stručně popsat den, řekněme měsíc do zápasu.

Každé ráno začíná tím, že se hned po probuzení na lačno zvážím. Abych měl přehled o tom, kolik váhy zbývá shodit do mé váhové kategorie. Hned po tom si dám snídani, která taky závisí na mé aktuální váze. Po ní většinou do dvou hodin zamířím na dopolední trénink. Někdy chodívám i ráno na lačno běhat, jednak kvůli kardiu a jednak kvůli tomu, že si utřídím myšlenky na daný den a v neposlední řadě to člověka probudí. Dopolední trénink záleží na tom, zda jsem v Ostravě nebo v Brně, kde trénuji a zápasím za Jetsaam Gym Brno. Když jsem v Ostravě, tak rána jsou buďto ve znamení lapů, kondice/ síly a nebo zápasení. Pokud jsem v Brně, tak chodím s klukama na postojové tréninky a nebo wrestlingové a grapplerské techniky a drily.

 

c6cec88b-9fad-46be-b4cd-f70c7b5b0f3d

 

Po tréninku se jde na jídlo, jelikož už v té době držím dietu, tak si vařím sám. Protože vím z čeho dané jídlo je a co jsem do toho dal. Abych předešel například v restauraci různým komplikacím. A v neposlední řadě je to levnější. Co se jídla týče, tak se dodržují určité zásady, opět podle aktuální váhy. Po obědě si jdu většinou lehnout a spát. Taková hodina až dvě mi vyhovuje, nejhorší je, když se člověk přespí, pak se nejde nastartovat a musí to nakopávat kávou. Jakmile se vzbudím, dám si svačinu. Udělám nějaké povinnosti do školy, pokud tedy nějaké jsou. Ikdyž v téhle fázi přípravy mám školu v dopoledních hodinách po ranním tréninku a nebo ji mám vyřešenou tak, ať mám klid na dietu a zápas samotný.

Pomalu se začínám chystat na druhou fázi, která začíná v 17.00h. Do gymu příjdu většinou o hodinu dříve, ať můžeme pokecat s klukama, dát kafe apod. Náplní tréninku je většinou rozcvička, nějaká technika, buďto nová nebo drilování nějaké jiné. Dále pak řízený sparing z různých pozic, ať už modelové situace na pletivu nebo na zemi. A na konci vždy pár sparingových kol. Každý den je trénink koncepčně jiný. Někdy brutální záhul, jindy více do techniky. Protože to, že se sotva odplazíte z žíněnky do šatny není dobré praktikovat každý den, ikdyž měsíc před zápasem to tak skoro vlastně pořád bývá. Ale samozřejmě vše má své opodstatnění a trenér nejlépe ví, co dělat. Po tréninku s klukama jdeme buďto na večeři nebo do sauny popřípadě, kryosauny.

A nebo prostě jedu rozbitý domů. Většinou to vezmu přes obchod, abych si navařil na druhý den. Večer to je takový fajn relax si uvařit. Člověk moc ani nechodí třeba ven se bavit, protože alkohol a junk food v tomhle období nejde dohromady s přípravou. A nemá náladu skrz dietu na lidi. Tak je rád, když to trošku večer utíká, ať už tím vařením a nebo shlednutím nějakého filmu u kterého usne.

A co pak? Druhý den následuje to stejné. Rozdílné tréninky, ale stejná, ne-li větší motivace vyhrát zápas a tím pádem striktně držet dietu, aby v den vážení udělal váhu jakou má. Neudělat váhu je jistý druh ostudy. Proto se ji každý snaží splnit, jak nejlépe umí. Samozřejmě se může stát, že přes nemoc nebo jiné okolnosti dost dobře shodit nepůjde. V zásadě člověk maká celou přípravu, zhruba 3 měsíce, aby to vše prodal v zápase, který trvá "pár minut". Jakmile člověk vyhraje, tak je to ten nejlepší pocit, lepší pocit na světě neznám a koupit se nedá. Není to zadarmo, stojí to mnoho odříkání, dřiny, námahy, litry potu, ale taky slz a krve a celkově hodin strávených na žíněnce. Nikdy bych neměnil, jelikož je to nejlepší sport a hlavně je férový.

  

b83cfee1-861f-4374-b5c9-5b1532460373

 

 

Autor: Andrés Raška

 

 

Tabulka velikostí