JAK ZAČÍT SE ZDRAVÝM ŽIVOTNÍM STYLEM / JAK ZAČÍT CVIČIT.

Spousta lidí neví, jak začít cvičit, nebo jak začít žít zdravě. Pokusím se napsat několik mých tipů, jak efektivně začít a nebát se.

 

  1. Je fajn si nastavit nějaký cíl. Napsat si ho někde do deníčku. Za mě je nejlepší nastavit si cíl, který vím, že splním, cíl, který půjde rychle vidět a já budu spokojená. Náš cíl by měl být ale něco víc, než např. chci zhubnout. Doporučuji si nastavit cíl spíš psychický, např. budu se snažit jíst zdravě, být fit, změním životní styl. Samozřejmě, že díky tomu zhubneš, ale nebudeš nonstop myslet jen na to, že chceš zhubnout a kotrolovat se každý den v zrcadle, zda vidíš nějakou změnu.
  2. Nesrovnávej se s ostatními. Nemůžeš se srovnávat přeci s někým, kdo je ve fitness už několik let, má skvělou postavu a vypadá dobře. Pokud tohle budeš dělat, budeš mít akorát negativní myšlenky a nakonec to vzdáš. Soustřeď se na svůj vlastní cíl, na sebe a neřeš ostatní, každý jsme úplně někde jinde.
  3. Začni pomalu. Nemá cenu se hrnout do všeho rychle. Ráno se probudit a říct si ,, Ode dneška budu každý den chodit do fitka, budu zvedat těžké váhy, a běhat hodinu na páse. `` Jakmile do toho půjdeš moc rychle, rychle to taky všechno skončí. Pokud jsi nikdy předtím moc necvičila, začni třeba doma, každé ráno si na půl hodinky zacvič a až se na to budeš cítit, běž do fitka.
  4. Najdi si pomoc. Znám mnoho lidí, kteří mi řekly, že se bojí jít do fitka, že to bude trapas, protože neví, jak použít stroje a každý na ně bude koukat jako na blbce. Já když jsem začínala, šla jsem se svojí kamarádkou, která mi pár věcí ukázala. Potom už jsem chodila sama a snažila jsem se naučit, na co každý stroj je a bylo mi úplně jedno, co si kdo myslí. I teď se mi občas ve fitku stane nějaký trapas, že nějaký stroj použiju špatně, protože ho používám poprvě v životě. Chybami se přece člověk učí. Samozřejmě pokud chceš, můžeš si na pár hodin zaplatit trenéra, který ti ukáže, jak se stroje používají a jak správně cvičit.
  5. Foť se.Tohle je za mě velice důležitý bod. Nedoporučuji se vážit. Váha zkresluje a svaly jsou mnohem těžší než tuk, takže kolikrát svalnatá slečna váží více než slečna při těle. Proto bychom si měli udělat fotku na začátku našeho progresu a sledovat změnu na fotkách.
  6. Dělej to, co tě baví! Jít do fitka s tím, že se netěšíte, protože budete muset běhat je nesmysl. S takovým přístupem to daleko nedotáhneš. Pokud tě nebaví běhat na páse, tak to nedělej. Pokud tě nebaví zvedat činky, tak to nedělej. Vždycky je nějaká druhá možnost, jak tohle zaměnit. Pokud nechceš běhat na páse, choď třeba na schodech, nebo si dej hiit workout. pokud nechceš cvičit na strojích, nebo zvedat těžké váhy, cvič s vlastní váhou, choď na lekce např. box nebo trampolíny. Prostě dělej to, co tě baví !
  7. Jeden z nejdůležitějších bodů je jídlo. Je důležité jíst dobře, zdravě, vyváženě. Dostat pro tělo to dobré palivo, které potřebuje. Tělo potřebuje energii, aby mohlo cvičit, kvalitní jídlo, které nám tu energii dodá. Pokud samozřejmě chceme zhubnout musíme být v kalorickém deficitu (spálit více, než sníme). Najez se 1-2 hodinky před cvičením. Budeš mít energii a bude se ti cvičit mnohem lépe.

 

Být fit a vypadat dobře není občas úplně jednoduché, ale pokud to opravdu chceme, tak to jde! Být fit neznamená omezovat každé jídlo, které máme rádi, ale jíst tak, abychom si ho mohli dovolit.

 

Autor: Kateřina Měntielová

Tabulka velikostí